W dzisiejszym wpisie podpowiemy Wam jak wypełnić wnioski do ZUS, które oferuje nam tarcza antykryzysowa? Jak wypełnić druk RDZ? Zebraliśmy to w instrukcję krok po kroku wraz z załącznikiem.
Ustawa mająca wspomóc przedsiębiorców w tym trudnym czasie, zwana potocznie Tarczą Antykryzysową, oferuje kilka rozwiązań dla mikro przedsiębiorców, ale po głębszych analizach często okazuje się, że nie wszyscy mogą z nich skorzystać.
My zajmiemy się trzema najbardziej popularnymi wnioskami jakie można składać do ZUS i praktyczną stroną ich wypełniania i składania.
RDZ – wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek marzec- maj 2020r.
Gdzie znaleźć wniosek RDZ?
Pobrać ze strony ZUS lub na tutaj Wniosek-RDZ.docx
Jak go składać?
- wypełnić i wysłać przez platformę PUE i podpisać podpisem zaufanym
- wypełnić wersję papierową i podjechać do ZUS, tam na budynkach wiszą skrzynki
- wypełnić wersję papierową i wysłać pocztą
Do kiedy można go złożyć?
Mamy czas do 30 czerwca 2020 roku
Czy muszę płacić ZUS za marzec?
NIE, jeśli złożyliśmy albo mamy zamiar złożyć wniosek RDZ to nie płacimy składek ZUS za marzec, maj i czerwiec. Uwaga! Jeżeli zapłaciliśmy składkę za marzec to niestety ZUS nam jej nie zwróci.
Kto może złożyć wniosek?
- Firmy, zatrudniające pracowników, które zgłosiły do ZUS nie więcej niż 9 osób. I nie chodzi tu o przeliczanie na etaty. W tym wypadku wypełniamy część II.1 we wniosku. Nie ma tu znaczenia przychód firmy w marcu, wraz z pracownikami zwolniony ze składek jest również właściciel firmy niezależnie od wielkości przychodu.
Warunki jakie musimy spełniać:
– firma powstała przed 1 lutym 2020
-ilość zgłoszonych osób do zus nie przekracza 9 osób na dzień 29.02
-na 31.12.2019 firma nie może mieć zaległości wobec ZUS(co ciekawe, nie jest to zapisane w ustawie, to ZUS sam wyznaczył ten warunek na podstawie regulacji UE, podano również informacje, że chodzi o zaległości starsze niż 12 m-cy, a więc te, które powstały jeszcze w roku 2018)
- Jednoosobowe działalności gospodarcze niezatrudniające pracowników.
W tym wypadku wypełniamy część II.2 we wniosku. Zaznaczamy miesiące za jakie chcemy być zwolnieni z opłacania składek i wpisujemy przychód.
Warunki jakie musimy spełniać:
– firma powstała przed 1 lutym 2020
– przychód nie może być wyższy niż 15 681,00 zł (jeśli chcemy nie płacić już za marzec, to wpisujemy przychód z marca, jeśli dopiero od kwietnia, to wpisujemy przychód z kwietnia).
-na 31.12.2019 firma nie może mieć zaległości wobec ZUS
Czy korzystając z ulgi na start* można skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek?
Jeszcze kilka dni temu zdania ZUS były podzielone, ale już od wczoraj ZUS oficjalnie ogłosił, że niestety takie osoby nie mogą skorzystać z tego zwolnienia. (*ulga na start – to ulga przez pierwszych sześć miesięcy po założeniu działalności, opłaca się wtedy tylko składkę zdrowotną w wysokości 362,34 zł)
A jak jest w spółkach cywilnych, którą część muszą wypełnić?
Jeśli w spółce jest dwóch wspólników i zatrudnionych jest nie więcej niż 9 osób, to należy złożyć 3 druki RDZ.
Jeden za spółkę z pracownikami, wypełnić trzeba wtedy część II.1 oraz po jednym druku na każdego wspólnika. Wypełnić należy wtedy cz.II.2 i podać przychód przypadający na każdego wspólnika.
Kolejny druk to RSP-D czyli wniosek o świadczenie postojowe dostępny jest w następnym poście, dokładnie tutaj:
Zobacz również:
Druk RSP-C – instrukcja krok po kroku oraz załącznik
Druk RSP-D – instrukcja krok po kroku oraz załącznik
————————————
Biuro Księgowe Helios świadczy usługi dla małych i średnich firm o różnych formach prawnych, a także zróżnicowanych profilach działalności już od ponad 9 lat. Nasze biuro znajduje się w Radzyminie, ok. 20 min od centrum Warszawy, ale świadczymy usługi dla firm w całej Polsce. Obszary naszego działania to Księgowość oraz kadry i płace / Wirtualne biuro / Wynajem sal / doradztwo kredytowe / Leasingi .