Każdy przedsiębiorca wie, że ZUS płacić trzeba. Nie każdy jednak zdaje sobie do końca sprawę za co konkretnie płaci i co może z tego mieć.
Na jakie składki dzieli się ubezpieczenie ZUS i co każde z tych składek nam zapewnia:
Składka zdrowotna – to składka odpowiedzialna za bezpłatny dostęp do służby zdrowia. Jest to składka niepodzielna. Nawet jeśli rozpoczynamy działalność gospodarczą ostatniego dnia miesiąca to musimy zapłacić ją w całości. Płacimy ją również w całości za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim. Są również sytuacje gdy musimy zapłacić wielokrotność tej składki np. w sytuacji gdy mamy działalność gospodarczą a oprócz tego jesteśmy wspólnikiem spółki cywilnej – wtedy zapłacimy dwukrotność składki zdrowotnej.
Składka społeczna – w jej skład wchodzi cała grupa: składka emerytalno – rentowa, składka chorobowa i składka wypadkowa.
Emerytalno-rentowa – odpowiadają za wysokość naszej przyszłej emerytury, im wyższa kwota tym wyższą w przyszłości będziemy mieć emeryturę (taka jest przynajmniej teoria na dziś )
Chorobowa – jedyna składka dla przedsiębiorcy, która jest dobrowolna. Jeśli ją płacimy (i to koniecznie w terminie) jesteśmy uprawnienie do otrzymania z ZUS-u zasiłku chorobowego w czasie zwolnienia lekarskiego (to dobra wiadomość – przedsiębiorca również może chorować).
Wypadkowa – składka dzięki której przedsiębiorca otrzyma świadczenie wypadkowe jeśli ulegnie wypadkowi przy pracy – czyli w czasie kiedy wykonuje obowiązki związane z prowadzoną przez siebie działalnością, z tej składki finansowane są również świadczenia dotyczące chorób zawodowych
Fundusz Pracy – fundusz celowy, który finansuje między innymi zasiłki dla bezrobotnych. Przedsiębiorca, który płaci na ten fundusz po zamknięciu działalności może ubiegać się o zasiłek.
Składka społeczna i fundusz pracy to składki podzielne. Oznacza to, że jeśli zakładamy działalność w trakcie miesiąca, to zapłacimy te składki w wysokości proporcjonalnej do trwania działalności w tym miesiącu.
A poniżej zestawienie, w którym pokazuję, czym różnią się poszczególne okresy opłacania ZUS-u przez przedsiębiorcę.
A jeśli chcecie wiedzieć co zrobić, żeby zapłacić ZUS preferencyjny o jeden miesiąc dłużej, obejrzyjcie tabelkę i doczytajcie artykuł do końca.
Czy da się płacić mniejszy ZUS?
Mały trik, który przedłuży Wasze pierwsze sześć miesięcy płacenia ZUS preferencyjnego do siedmiu miesięcy.
Jeśli macie zamiar założyć firmę od początku miesiąca, nie róbcie tego od 1-go. Załóżcie firmę 2-go czy 3-go. Co nam to daje?
Otóż sześć miesięcy preferencyjnego ZUS-u, zgodnie z ustawą, liczy się w odniesieniu do pełnych miesięcy, a więc jeśli założycie firmę 2-go dnia miesiąca, nie będzie on pełny, czyli dopiero od następnego miesiąca zaczynamy odliczać do sześciu (oczywiście za ten niepełny też płacimy składkę ZUS preferencyjną).