Przejdź do treści

Biuro rachunkowe Helios

Jak zatrudnić pracownika na umowę zlecenie?

Umowa zlecenie często nazywana jest „umową śmieciową”.  Czy na pewno zasługuje na taką mało romantyczna nazwę? Według mnie nie. Umowa zlecenie jest umową, która w niektórych sytuacjach jest dużo bardziej właściwa niż umowa o pracę.

Zatrudnienie pracownika na umowę zlecenie jest dużo łatwiejsze i nie wymaga takiej biurokracji jak w przypadku umowy o pracę.

Jedynym dokumentem jaki należy wypełnić przy podpisywaniu umowy zlecenie jest oświadczenie do celów podatkowych lub inna nazwa: kwestionariusz zleceniobiorcy.

Są to dane niezbędne do prawidłowego opodatkowania i oskładkowania ZUS danej umowy. Umowa zlecenie daje nam różne warianty oskładkowania ZUS w zależności od tego z kim zawierana jest taka umowa, stąd ten formularz. Inaczej ozusujemy studenta, inaczej osobę już zatrudnioną na najniższą krajową a inaczej osobę bez żadnego zatrudnienia.

Niestety w chwili obecnej trwają prace rządu nad zabraniem pracodawcom tej możliwości i wszystkie umowy zlecenie mają być oskładkowane pełnym ZUS-em. Mam nadzieję, że rządzący pójdą po rozum do głowy i ten pomysł nie przejdzie.

Umowy zlecenia są bardzo często mile widziane przez studentów do 26-go roku życia (dla nich umowa nie jest oskładkowana ZUS – em) czy przez osoby, które chcą sobie dorobić do etatu, wtedy z takiej umowy odprowadzana jest przez pracodawcę tylko składka zdrowotna.

W linku poniżej można pobrać formularz zawierający Oświadczenie zleceniobiorcy do celów podatkowych wraz z klauzulą o ochronie danych osobowych.

Elżbieta Liszewska

OŚWIADCZENIE-ZLECENIOBIORCY do umowy– wzór do pobrania